





Vintage Leather Jacket 70s Chunky Brown Suede Coat
94.00 €
1 in stock
SKU: 24737
Category: Coats & Jackets
Description
A true vintage leather jacket from the magical 70s. Although time travel is a bit exhausting, this piece withstood the test of time and we even cleaned it for you. It features genuine suede, button & belt closure and three pockets. It’s fully lined except for its sleeves. See, travel back in time has never been easier, just jump on the vintage bandwagon and let the fun begin.
Additional information
| Color | brown |
|---|---|
| Era | 70s |
| Clothing size | XL |
| Featured style | Leather |
| Featured material | Leather |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Dry clean only
| shoulder | 44 cm / 17.2" |
|---|---|
| armpit to armpit | 56 cm / 21.8" |
| waist | 106 cm / 41.3" |
| sleeves | 66 cm / 25.7" |
| length | 77 cm / 30.0" |
Related products
-


Vintage jacket 70s reworked Fuck Off embroidery handmade black blazer
49.00 € Read more -


Vintage Levi’s Denim Jacket 80s Reworked Hand-painted Cloud
74.00 € Read more -


Vintage Denim Jacket Reworked Clear Vinyl Open Back Coat
59.00 € Read more -


Vintage blazer 50s leaf printed short printed jacket
39.00 € Read more