


Vintage Leather Coat 90s Dark Academia Jacket in Black
84.00 €
1 in stock
SKU: 28804
Category: Coats & Jackets
Description
This 90s vintage leather coat by Pantera is a time-travelling superstar, ready to rock your wardrobe. Made from genuine leather, it’s got more attitude than a teenager. With two pockets for stashing your essentials and a button closure, it’s the edgy coat you need to stay cool, even in this century.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | M |
| Components | leather |
| Featured style | Leather |
| Featured material | Leather |
Pantera
Our model, Panna is 171 cm / 66.7" tall and she's a size S.
Dry clean only
| armpit to armpit | 52 cm / 20.3" |
|---|---|
| sleeves | 62 cm / 24.2" |
| length | 76 cm / 29.6" |
Related products
-


Vintage crop denim jacket Reworked clear vinyl PVC open back
49.00 € Add to cart -


Vintage blazer 50s leaf printed short printed jacket
39.00 € Add to cart -


Vintage denim jacket 80s grunge acid wash cropped jacket
34.00 € Add to cart -


Vintage Levi’s Denim Jacket 80s Reworked Hand-painted Cloud
74.00 € Add to cart