



Vintage Leather Coat 80s Faux Fur Hooded Winter Coat
99.00 €
1 in stock
SKU: 27695
Category: Coats & Jackets
Description
A vintage shearling-like leather coat from the 80s still in great condition. Featuring genuine suede with faux fur lining, button closure, two pockets and a hood. Recommended size: EU 40-42.
Additional information
| Color | brown |
|---|---|
| Era | 80s |
| Clothing size | L |
| Components | leather |
| Featured style | Winter |
| Featured material | Leather |
Our model, Panna is 171 cm / 66.7" tall and she's a size S.
Dry clean only
| armpit to armpit | 55 cm / 21.5" |
|---|---|
| sleeves | 54 cm / 21.1" |
| length | 92 cm / 35.9" |
Related products
-


Vintage Teddy Coat 60s Mod Faux Fur Jacket in Brown
89.00 € Read more -


Vintage Wool Coat 80s Preppy Cottagecore Jacket in Brown
64.00 € Read more -


Vintage jacket 70s reworked Fuck Off embroidery handmade black blazer
49.00 € Read more -


Vintage crop denim jacket Reworked clear vinyl PVC open back
49.00 € Read more