


Description
This true 2000s utility jacket just arrived through our very own time tunnel. Zippable pockets — four of them –, zip closure at front, millennials vibes, you really should click for it.
Additional information
| Color | white |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | L |
| Components | cotton, polyamide, polyester lining |
| Featured material | Mixed |
niama woman
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Machine wash cold
Labelled size: L
| shoulder | 44 cm / 17.2" |
|---|---|
| width (seam to seam) | 56 cm / 21.8" |
| sleeves | 66 cm / 25.7" |
| length | 61 cm / 23.8" |
Related products
-


Vintage silk bomber jacket 90s space patch coat
39.00 € Read more -


Vintage jacket 70s reworked Fuck Off embroidery handmade black blazer
49.00 € Read more -


Vintage Levi’s Denim Jacket 80s Reworked Hand-painted Cloud
74.00 € Read more -


Vintage Blazer Top 70s Silver Glitter Party Jacket
29.00 € Read more