



Vintage Gas Jacket Y2K Quilted Puffer Coat in Brown
59.00 €
1 in stock
SKU: 28265
Category: Coats & Jackets
Description
This Y2K vintage Gas jacket is like a time traveller from a past era, but without a DeLorean. And it’s sustainable too! With four pockets and a sleek zip closure, it’s the perfect mix of practicality and style.
Additional information
| Color | brown |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | polyester |
| Featured material | Polyester |
Gas
Our model, Fanni is 163 cm / 63.6" tall and she's a size XS.
Machine wash cold
Labelled size: 42
| width (seam to seam) | 57 cm / 22.2" |
|---|---|
| sleeves | 65 cm / 25.4" |
| length | 71 cm / 27.7" |
Related products
-


Vintage beige blazer 50s almond golden boxy fit jacket
69.00 € Add to cart -


Vintage Levi’s Denim Jacket 80s Reworked Hand-painted Cloud
74.00 € Add to cart -


Vintage Wool Coat 80s Preppy Cottagecore Jacket in Brown
64.00 € Add to cart -


Vintage blazer jacket 90s rust orange grunge coat
34.00 € Add to cart