



Vintage Faux Fur Coat 80s Reworked Beige Fluffy Teddy Coat
119.00 €
1 in stock
SKU: 25741
Categories: Coats & Jackets, Reworked Vintage
Description
Reworked vintage faux fur coat straight from the dreamy 80s in mint condition, what could be better than this? The big FAUX pattern on its back is hand-sewn by us. The coat is fluffy and warm and it has two pockets and a button & hook closure. It’s fully lined. As it’s an oversized piece, it fits more sizes. Please check the exact measurements!
Additional information
| Color | beige |
|---|---|
| Era | 80s |
| Clothing size | XL |
| Components | acrylic, polyester lining |
| Featured style | Winter |
| Featured material | Faux Fur |
Our model, Sawa is 170 cm / 66.3" tall and she's a size XXL.
Dry clean only
Labelled size: XXL
| armpit to armpit | 65 cm / 25.4" |
|---|---|
| sleeves (measured from neckline) | 78 cm / 30.4" |
| length | 77 cm / 30.0" |
Related products
-


Vintage Jacket Reworked Feminist Graphic Purple Patch Blazer
49.00 € Add to cart -


Vintage denim jacket 80s grunge acid wash cropped jacket
34.00 € Add to cart -


Vintage blazer jacket 80s glam slime green diamante coat
36.00 € Read more -


Vintage beige blazer 50s almond golden boxy fit jacket
69.00 € Add to cart