





Vintage Faux Fur Coat 70s Reworked Fluffy Statement Jacket
119.00 €
1 in stock
SKU: 25728
Categories: Coats & Jackets, Reworked Vintage
Description
Reworked vintage faux fur coat straight from the 70s in mint condition. The big FAUX pattern on its back is hand-sewn by us. The coat is warm and it has two pockets and a hook closure. It’s fully lined. Made in England.
Additional information
| Color | brown |
|---|---|
| Era | 70s |
| Clothing size | S |
| Components | acetate lining, acrylic |
| Featured style | Winter |
| Featured material | Faux Fur |
Dry clean only
| shoulder | 38 cm / 14.8" |
|---|---|
| armpit to armpit | 48 cm / 18.7" |
| sleeves | 61 cm / 23.8" |
| length | 75 cm / 29.3" |







