



Vintage denim jacket Reworked Social Distortion embroidery
64.00 €
1 in stock
SKU: 11095
Categories: Coats & Jackets, Reworked Vintage
Description
Reworked vintage denim jacket straight from the 90s that we distressed and embroidered with a weird face and Social Distortion caption. It’s an oversized piece that fits more sizes, so make sure to check the measurements. One-off piece! Go!
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | Oversized |
| Components | cotton |
| Featured style | Denim |
| Featured material | Denim |
Our model, Bogi is 163 cm / 63.6" tall and she's a size S.
Machine wash separately
| Bust | 98 cm / 38.2" |
|---|---|
| shoulder | 52 cm / 20.3" |
| sleeves | 61 cm / 23.8" |
| length | 53 cm / 20.7" |
Related products
-


Vintage silk bomber jacket 90s space patch coat
39.00 € Read more -


Vintage Y2K Slim Fit Denim Jacket in Acid Wash Grey
34.00 € Add to cart -


Vintage blazer 50s leaf printed short printed jacket
39.00 € Add to cart -


Vintage jacket 70s reworked Fuck Off embroidery handmade black blazer
49.00 € Add to cart