




Vintage denim jacket 90s reworked white cropped jean jacket
39.00 €
Out of stock
SKU: 23027
Categories: Coats & Jackets, Reworked Vintage
Description
Pop Sick reworked cropped white denim jacket from the 90s, that’s what our lil vintage shop offers here. It comes with frayed cuffs and in great condition. Team this with 2000s fashion gems for a true vintage aesthetic look. For a UK size 8-10 / EU size 36-38 depending on the desired fit.
Additional information
| Color | white |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | M |
| Components | cotton |
| Featured style | Denim |
| Featured material | Denim |
teen infuse denimwear
Our model, Eszter K is 161 cm / 62.8" tall and she's a size S.
Machine wash separately
| shoulder | 44 cm / 17.2" |
|---|---|
| width (seam to seam) | 42 cm / 16.4" |
| sleeves | 42 cm / 16.4" |
| length | 50 cm / 19.5" |
Related products
-


Vintage Jacket Reworked Feminist Graphic Purple Patch Blazer
49.00 € Read more -


Vintage denim jacket 80s grunge acid wash cropped jacket
34.00 € Add to cart -


Vintage Denim Jacket Reworked Clear Vinyl Open Back Coat
59.00 € Read more -


Vintage beige blazer 50s almond golden boxy fit jacket
69.00 € Read more