





Description
An insanely cool vintage winter coat in an orangish-red colour. It’s a fully lined piece made of thick red fabric with two big pockets and big golden buttons. This real 60s babe survived in flawless condition.
Additional information
| Color | red |
|---|---|
| Era | 60s |
| Clothing size | XL |
| Featured style | Winter |
| Featured material | Mixed |
Our model, Sawa is 170 cm / 66.3" tall and she's a size XXL.
Dry clean only
| Bust | 105 cm / 41.0" |
|---|---|
| sleeves | 58 cm / 22.6" |
| shoulder | 43 cm / 16.8" |
| length | 105 cm / 41.0" |
Related products
-


Vintage Wool Coat 80s Preppy Cottagecore Jacket in Brown
64.00 € Add to cart -


Vintage Y2K Slim Fit Denim Jacket in Acid Wash Grey
34.00 € Add to cart -


Vintage denim jacket Reworked Social Distortion embroidery
64.00 € Add to cart -


Vintage Levi’s Denim Jacket 80s Reworked Hand-painted Cloud
74.00 € Add to cart