




Vintage Blazer Y2K Reworked Eat Acid Butterfly Jacket
49.00 €
1 in stock
SKU: 27803
Categories: Coats & Jackets, Reworked Vintage
Description
This longline vintage blazer escaped from the 2000s in flawless condition. It looked a bit boring, so we sewed one of our hand-printed EAT ACID butterfly patches on its back. The jacket itself closes with buttons and has two pockets. It’s fully lined. Fits more sized depending on the desired look.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Components | elastane, polyester, viscose |
| Featured style | Blazer |
| Featured material | Mixed |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Dry clean only
Labelled size: 40
| armpit to armpit | 54 cm / 21.1" |
|---|---|
| length | 64 cm / 25.0" |
| sleeves | 63 cm / 24.6" |
Related products
-


Vintage Wool Coat 80s Preppy Cottagecore Jacket in Brown
64.00 € Add to cart -


Vintage crop denim jacket Reworked clear vinyl PVC open back
49.00 € Add to cart -


Vintage silk bomber jacket 90s space patch coat
39.00 € Read more -


Vintage jacket 70s reworked Fuck Off embroidery handmade black blazer
49.00 € Add to cart