“Vintage blazer 50s leaf printed short printed jacket” has been added to your cart. View cart





Vintage blazer jacket 80s glam slime green diamante coat
36.00 €
Out of stock
SKU: 19012
Category: Coats & Jackets
Description
Totally rad slime green vintage blazer from the 80s. This beauty was made in Italy from natural linen fabric and it survived all these years in great condition. It’s unlined and has two pockets. Perfect for layering with mom jeans and crop tops.
Additional information
| Color | green |
|---|---|
| Era | 80s |
| Clothing size | L |
| Components | cotton, linen |
| Featured style | Blazer |
| Featured material | Linen |
Our model, Laura is 170 cm / 66.3" tall and she's a size XL.
Machine wash cold
| shoulder | 42 cm / 16.4" |
|---|---|
| Bust | 90 cm / 35.1" |
| length | 72 cm / 28.1" |
| sleeves | 32 cm / 12.5" |







