




Vintage Betty Barclay parka coat 90s windbreaker jacket
39.00 €
Out of stock
SKU: 20509
Category: Coats & Jackets
Description
A perfect windbreaker jacket from the 90s that survived in great vintage condition. It’s made of light fabric and closes with a zip. It has an extra layer on the front that can be removed and comes with four pockets. Betty Barclay Weekend.
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | L |
| Components | cotton, polyamide |
| Featured style | Parka |
| Featured material | Mixed |
Our model, Emma is 160 cm / 62.4" tall and she's a size XS.
Machine wash cold
Labelled size: GB 12
| shoulder | 55 cm / 21.5" |
|---|---|
| sleeves | 56 cm / 21.8" |
| length | 89 cm / 34.7" |
Related products
-


Vintage denim jacket 90s reworked cropped grunge jacket
49.00 € Add to cart -


Vintage jacket 70s reworked Fuck Off embroidery handmade black blazer
49.00 € Add to cart -


Vintage denim jacket 80s grunge acid wash cropped jacket
34.00 € Add to cart -


Vintage Coat 60s Mod Rare Red Wool Coat
99.00 € Read more