



Vintage 90s Leather Coat in Black Matrix Style
89.00 €
1 in stock
Description
This vintage leather coat is the cool tardis for your closet. Transport yourself back to the 90s in this sleek black style that’s bursting with hidden inner pockets.
Features:
– three pockets
– button closure
– 100% leather material
– lined
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | XL |
| Components | leather |
| Featured style | Leather |
| Featured material | Leather |
Our model, Rita is 164 cm / 64.0" tall and she's a size M.
Dry clean only
Labelled size: D 36
| armpit to armpit | 59 cm / 23.0" |
|---|---|
| sleeves | 61 cm / 23.8" |
| length | 89 cm / 34.7" |
Related products
-


Vintage crop denim jacket Reworked clear vinyl PVC open back
49.00 € Add to cart -


Vintage denim jacket Reworked Social Distortion embroidery
64.00 € Add to cart -


Vintage Wool Coat 80s Preppy Cottagecore Jacket in Brown
64.00 € Add to cart -


Vintage blazer 90s vintage cropped jacket in maroon wool
34.00 € Add to cart