



Description
This 90s faux fur coat will have you partying like it’s 1999. Stay cosy, chic, and totally Y2K-tastic all season long in this furry grey masterpiece.
Features:
– two pockets
– clasp closure
– 100% acrylic
– lined
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | grey |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | L |
| Components | acrylic |
| Featured style | Winter |
| Featured material | Faux Fur |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Dry clean only
Labelled size: M
| armpit to armpit | 60 cm / 23.4" |
|---|---|
| sleeves | 65 cm / 25.4" |
| length | 78 cm / 30.4" |
Related products
-


Vintage Jacket Reworked Feminist Graphic Purple Patch Blazer
49.00 € Add to cart -


Vintage Puffer Jacket 90s Windbreaker Winter Coat in Red
69.00 € Read more -


Vintage blazer 50s leaf printed short printed jacket
39.00 € Add to cart -


Vintage denim jacket 90s reworked cropped grunge jacket
49.00 € Add to cart