



Description
This 90s vintage blazer by Fransa is like a sustainable time-travelling machine that brings a rad burst of beige to your wardrobe. With two pockets and a zip closure, it’s like a party on your body.
Additional information
| Color | beige |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | M |
| Components | polyester, polynoisic |
| Featured style | Blazer |
| Featured material | Mixed |
Fransa
Our model, Fanni is 163 cm / 63.6" tall and she's a size XS.
Dry clean only
Labelled size: M
| armpit to armpit | 54 cm / 21.1" |
|---|---|
| length | 62 cm / 24.2" |
| sleeves | 62 cm / 24.2" |
Related products
-


Vintage blazer jacket 80s glam slime green diamante coat
36.00 € Read more -


Reworked Vintage Y2K Levi’s Denim Jacket in Mud Wash Brown
69.00 € Add to cart -


Vintage Puffer Jacket 90s Windbreaker Winter Coat in Red
69.00 € Read more -


Vintage Y2K Slim Fit Denim Jacket in Acid Wash Grey
34.00 € Add to cart