





Vintage 80s Wool Mohair Coat in Grey
79.00 €
1 in stock
SKU: 13736
Category: Coats & Jackets
Tags: 80s vintage fashion, chunky fit coat, double breasted coat, longline grey jacket, oversized coat, wool mohair blend, wool winter coat
Description
This 80s vintage oversized coat is the wooly wonder that will have you strutting through winter like you’re auditioning for a retro detective movie.
Features:
– 50% wool, 30% mohair, 20% polyester
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | grey |
|---|---|
| Era | 80s |
| Clothing size | M |
| Components | mohair, polyester, wool |
| Featured style | Winter |
| Featured material | Wool |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Dry clean only
Labelled size: GB10
| Bust | 116 cm / 45.2" |
|---|---|
| shoulder | 51 cm / 19.9" |
| sleeves | 53 cm / 20.7" |
| length | 88 cm / 34.3" |
Related products
-


Vintage Blazer Top 70s Silver Glitter Party Jacket
29.00 € Read more -


Vintage crop denim jacket Reworked clear vinyl PVC open back
49.00 € Read more -


Vintage blazer jacket 80s glam slime green diamante coat
36.00 € Read more -


Reworked Vintage Y2K Levi’s Denim Jacket in Mud Wash Brown
69.00 € Add to cart