



Description
This 60s vintage blazer is a one-way ticket to the swingin’ era of bustling mod fashion. Pop it on, strut to a groovy beat, and immerse yourself in ’60s style that’s far out, man!
Features:
– two pockets
– button closure
– lined
– wool material
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | grey |
|---|---|
| Era | 60s |
| Clothing size | S |
| Featured style | Blazer |
| Featured material | Mixed |
Our model, Kisa is 180 cm / 70.2" tall and she's a size M.
Dry clean only
| shoulder | 37 cm / 14.4" |
|---|---|
| Bust | 94 cm / 36.7" |
| waist | 84 cm / 32.8" |
| length | 52 cm / 20.3" |
| sleeves | 55 cm / 21.5" |
Related products
-


Vintage jacket 70s reworked Fuck Off embroidery handmade black blazer
49.00 € Add to cart -


Vintage Coat 60s Mod Rare Red Wool Coat
99.00 € Read more -


Vintage blazer 90s vintage cropped jacket in maroon wool
34.00 € Add to cart -


Vintage Wool Coat 80s Preppy Cottagecore Jacket in Brown
64.00 € Add to cart