





Vintage 50s Reversible Blazer in Green Black Silk
69.00 €
1 in stock
Description
This handmade 50s vintage blazer is the ultimate double trouble with its flip-me-over reversible feature. Just when you think you’ve seen it all, surprise – it’s a whole new colour! Outfit chameleon mode activated.
Features:
– lined
– silk fabric
– handmade
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | black, green, grey |
|---|---|
| Era | 50s |
| Clothing size | XL |
| Featured style | Blazer |
| Featured material | Mixed |
Our model, Sawa is 170 cm / 66.3" tall and she's a size XXL.
| armpit to armpit | 54 cm / 21.1" |
|---|---|
| length | 60 cm / 23.4" |
| sleeves | 43 cm / 16.8" |
Related products
-


Vintage denim jacket Reworked Social Distortion embroidery
64.00 € Read more -


Vintage denim jacket 90s reworked cropped grunge jacket
49.00 € Read more -


Vintage beige blazer 50s almond golden boxy fit jacket
69.00 € Read more -


Vintage crop denim jacket Reworked clear vinyl PVC open back
49.00 € Read more