



Reworked Vintage Jacket 90s ERROR Windbreaker Parka
37.00 €
1 in stock
SKU: 23365
Categories: Coats & Jackets, Reworked Vintage
Description
White vintage jacket, classic 90s item in great condition. Zip closure, cotton fabric, drawstring at waist and two pockets. We even added a hand-printed ERROR patch to make it cooler.
Additional information
| Color | white |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | S |
| Components | cotton |
| Featured style | Parka |
| Featured material | Cotton |
Our model, Klaudia is 169 cm / 65.9" tall and she's a size S.
Machine wash cold
Labelled size: S
| shoulder | 56 cm / 21.8" |
|---|---|
| width (seam to seam) | 54 cm / 21.1" |
| sleeves | 54 cm / 21.1" |
| length | 68 cm / 26.5" |
Related products
-


Vintage 90s Zip Blazer Jacket in Black Linen
39.00 € Read more -


Vintage Wool Coat 80s Preppy Cottagecore Jacket in Brown
64.00 € Add to cart -


Vintage jacket 70s reworked Fuck Off embroidery handmade black blazer
49.00 € Add to cart -


Vintage Y2K Slim Fit Denim Jacket in Acid Wash Grey
34.00 € Add to cart