



Reworked Vintage Blazer 90s Feminist Embroidery Jacket
64.00 €
1 in stock
SKU: 25735
Categories: Coats & Jackets, Reworked Vintage
Description
This grey blazer escaped from the 90s in flawless vintage condition. It looked a bit boring, so we sewed a screen-printed feminist patch on its back. It’s our own graphic that we printed and embroidered at our small home studio. It closes with buttons at front and has two pockets. It’s fully lined. We recommend it for an EU size 38-40, please check the exact measurements!
Additional information
| Color | grey |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | M |
| Components | acetate lining, polyester, viscose |
| Featured style | Blazer |
| Featured material | Mixed |
Our model, Orsi is 164 cm / 64.0" tall and she's a size M.
Dry clean only
Labelled size: D 40 / GB 14
| shoulder | 45 cm / 17.6" |
|---|---|
| armpit to armpit | 52 cm / 20.3" |
| length | 67 cm / 26.1" |
| sleeves | 65 cm / 25.4" |
Related products
-


Vintage Jacket Reworked Feminist Graphic Purple Patch Blazer
49.00 € Add to cart -


Vintage Denim Jacket Reworked Clear Vinyl Open Back Coat
59.00 € Read more -


Vintage blazer 90s vintage cropped jacket in maroon wool
34.00 € Add to cart -


Vintage denim jacket 80s grunge acid wash cropped jacket
34.00 € Add to cart