







Vintage Y2K Square Toe Leather Boots in Black
79.00 €
1 in stock
SKU: 33020
Category: Shoes
Tags: 2000s vintage, knee high boots, minimaist, office siren, real leather boots, square toe, whimsical aesthetic, y2k style accessory
Description
These Y2K vintage boots by le mose are the ultimate office siren statement with their real leather, minimalist design, and square toe flair. Strut into the 2000s with these knee-high black beauties.
Features:
– zip closure
– lined
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives in top condition.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 00s |
| Shoe size | 38 |
| Featured material | Leather |
Le Mose
Labelled size: 38
| inner foot length | 25 cm / 9.8" |
|---|---|
| heel height | 6 cm / 2.3" |
| height | 42 cm / 16.4" |
| width (at the widest) | 8 cm / 3.1" |







