





Vintage Y2K Sorel Boots in Black
89.00 €
1 in stock
SKU: 32659
Category: Shoes
Tags: 2000s vintage fashion, black ankle boots, canvas boots, designer vintage, Sorel boots, whimsi twee, whimsigoth, whimsycal twee, y2k grunge outfit, y2k style accessory
Description
These Y2K vintage boots by Sorel are the ultimate throwback for your feet, ready to stomp through a 2000s grunge outfit while whispering ‘remember dial-up’ with every step.
Features:
– button closure
– lined
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 00s |
| Shoe size | 40 |
Sorel
Labelled size: 40
| inner foot length | 25 cm / 9.8" |
|---|---|
| heel height | 2 cm / 0.8" |
| platform | 1 cm / 0.4" |
| height | 25 cm / 9.8" |
| width (at the widest) | 10 cm / 3.9" |
Related products
-


Vintage Y2K The Art Company Box Boots in Brown Leather
199.00 € Add to cart -


Vintage Kangol Boots Y2K Leather Suede Heeled Ankle Boots
39.00 € Add to cart -


Vintage 90s London Fly Platform Sandals in White Leather
32.00 € Add to cart -


Vintage Y2K Mustang Boxing Boots in Brown Leather
159.00 € Add to cart