



Description
90s vintage sandals that survived all these years in good condition. The insole is real leather but we are not sure whether the outside is real or faux leather. Anyway, save the planet & ditch fast-fashion once and for all!
Additional information
| Color | maroon |
|---|---|
| Era | 90s |
| Shoe size | 37 |
| Components | leather or faux leather outside, leather sole |
| Featured style | High Heels |
| Featured material | Leather |
Labelled size: 37
| inner foot length | 23 cm / 9.0" |
|---|---|
| heel height | 6 cm / 2.3" |
| width (at the widest) | 9 cm / 3.5" |







