




Vintage 80s Textile Shoes in Black
39.00 €
1 in stock
Description
These 80s vintage shoes by Menin are like strutting through a time when big hair and even bigger dreams were made.
Made in Italy
Features:
– 100% Goretex
– lined
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 80s |
| Shoe size | 36 |
| Components | Goretex |
Menin
| inner foot length | 23 cm / 9.0" |
|---|---|
| heel height | 3 cm / 1.2" |
| platform | 1 cm / 0.4" |
| width (at the widest) | 8 cm / 3.1" |
Related products
-


Vintage Kangol Boots Y2K Leather Suede Heeled Ankle Boots
39.00 € Add to cart -


Vintage 90s The Art Company Platform Boots in Beige
99.00 € Add to cart -


Vintage leather shoes 80s cut-out real suede blue heels
32.00 € Add to cart -


Vintage Roccobarocco Sneakers 90s Leather Platform Shoes
49.00 € Add to cart