



Reworked Vintage 90s Lee Jorts in Mud Wash Khaki
49.00 €
1 in stock
SKU: 30414
Categories: Shorts, Reworked Vintage
Tags: jorts, mud wash, overdyed, reworked, vintage style
Description
90s vintage denim shorts by Lee – because who wouldn’t want to rock some green mud-washed jorts like they’re about to star in a 90s music video?
Recommended size: EU 40-42
Features:
– five pockets
– zip closure
– 100% cotton
– reworked
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | green |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | XL |
| Components | cotton |
| Featured style | Straight |
| Featured material | Denim |
Lee
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Machine wash separately
Labelled size: 34
| waist (seam to seam) | 44 cm / 17.2" |
|---|---|
| rise | 31 cm / 12.1" |
| inseam length | 26 cm / 10.1" |







