



Description
These Y2K vintage cargo trousers are the epitome of utility chic. Channel your inner outdoor enthusiast with these gorpcore bermudas!
Features:
– four pockets
– zip closure
– 100% polyester
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | red |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | polyester |
| Featured style | Cargo |
| Featured material | Polyester |
Our model, Kisa is 180 cm / 70.2" tall and she's a size M.
Machine wash cold
Labelled size: 38
| waist (seam to seam) | 41 cm / 16.0" |
|---|---|
| rise | 25 cm / 9.8" |
| inseam length | 59 cm / 23.0" |
Related products
-


Vintage Levi’s Jeans Y2K Reworked Tie-dye Bleach Denim Pants
49.00 € Add to cart -


Vintage Flare Jeans Y2K Reworked Sad Face Hand-painted Pants
64.00 € Read more -


Reworked Benetton Trousers 80s Vintage Pink Tapered Pants
39.00 € Add to cart -


Vintage cropped trousers Y2K reworked cropped silver pants
34.00 € Read more