




Vintage Y2K Leather Jacket in Black w Real Fur
69.00 €
Out of stock
Description
This Y2K vintage shearling leather coat isn’t just any coat – it’s a vestige of a time when MySpace ruled and Juicy Couture tracksuits were the ultimate fashion statement. Slip into this real suede, real fur masterpiece and let the early 2000s vibes snuggle you up.
Features:
– two pockets
– zip closure
– 100% leather
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | XS |
| Components | leather |
| Featured style | Leather |
| Featured material | Leather |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Dry clean only
Labelled size: 8
| armpit to armpit | 47 cm / 18.3" |
|---|---|
| sleeves | 43 cm / 16.8" |
| length | 53 cm / 20.7" |
Related products
-


Vintage blazer jacket 80s glam slime green diamante coat
36.00 € Read more -


Vintage crop denim jacket Reworked clear vinyl PVC open back
49.00 € Read more -


Vintage Y2K Slim Fit Denim Jacket in Acid Wash Grey
34.00 € Add to cart -


Vintage Levi’s Denim Jacket 80s Reworked Hand-painted Cloud
74.00 € Read more