






Vintage Y2K Knitted Dress in Fairycore Green
44.00 €
Out of stock
Description
This green knitted vintage dress will make you the ultimate fairycore dream! With its long flared sleeves and enchanting vibes, you’ll feel like a mystical character straight out of a 2000s fantasy world.
Made in Italy
Features:
– 70% acrylic, 15% alpaca, 15% wool
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | green |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Components | acrylic, alpaca, wool |
| Featured style | Long Sleeved |
| Featured material | Mixed |
Our model, Fanni is 163 cm / 63.6" tall and she's a size XS.
Machine wash inside out
Labelled size: 36
| armpit to armpit | 50 cm / 19.5" |
|---|---|
| sleeves (measured from neckline) | 74 cm / 28.9" |
| length | 96 cm / 37.4" |







