



Vintage Y2K Capri Pants in Black Wool
34.00 €
1 in stock
Description
This Y2K vintage trousers are the cool cats of the early 2000s—Backstreet Boys blaring in the background, girl power on MTV, and these bad boys outshining everyone’s sassy capri pants game. Time to half-tuck that tank top, baby!
Features:
– four pockets
– button closure
– 70% wool, 30% polyester
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | polyester, wool |
| Featured style | Cropped |
| Featured material | Wool |
Our model, Aliz is 172 cm / 67.1" tall and she's a size S.
Dry clean only
Labelled size: 8
| waist (seam to seam) | 40 cm / 15.6" |
|---|---|
| rise | 20 cm / 7.8" |
| inseam length | 30 cm / 11.7" |
Related products
-


Vintage Flare Jeans Y2K Reworked Sad Face Hand-painted Pants
64.00 € Read more -


Reworked Vintage Trousers 90s Cut Out High Waist Pants
44.00 € Read more -


Vintage Jeans 80s Reworked Acid-wash Lace-up Denim Trousers
49.00 € Read more -


Vintage Cargo Trousers Y2K Gorpcore Linen Capri Pants
29.00 € Add to cart