



Vintage Y2K Cargo Trousers in Beige Gorpcore
32.00 €
1 in stock
Description
These Y2K vintage trousers are the ultimate companion for the nostalgic adventurer. With their cargo style, beige colour, and gorpcore vibes, you’ll be transported back to the early 2000s faster than you can say “MP3 player”.
Features:
– four pockets
– zip closure
– 49% polyester, 41% cotton, 10% nylon
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | beige |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | cotton, nylon, polyester |
| Featured style | Cargo |
| Featured material | Mixed |
Our model, Kisa is 180 cm / 70.2" tall and she's a size M.
Machine wash separately
Labelled size: EU 38
| waist | 78 cm / 30.4" |
|---|---|
| rise | 24 cm / 9.4" |
| inseam length | 81 cm / 31.6" |
Related products
-


Vintage Diesel jeans 80s reworked bleached slim denim pants
42.00 € Add to cart -


Vintage Jeans 90s Rework Cut-out Pocket Tie-dye Denim Pants
49.00 € Add to cart -


Vintage cropped trousers Y2K reworked cropped silver pants
34.00 € Add to cart -


Vintage wide-leg trousers 90s tie front cropped blue pants
24.00 € Add to cart