



Vintage Y2K BIBA Corset Top in Pink Balletcore
27.00 €
1 in stock
Description
This Y2K vintage top from Biba is the ultimate blast from the past. Slip it on and become part of the balletcore trend faster than you can pirouette.
Features:
– 90% polyamide, 10% elastane
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | pink |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | L |
| Components | elastane, polyamide |
| Featured style | Sleeveless |
| Featured material | Nylon |
BIBA
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Machine wash cold
Labelled size: 0
| armpit to armpit (min) | 43 cm / 16.8" |
|---|---|
| armpit to armpit (max) | 50 cm / 19.5" |
| length | 50 cm / 19.5" |







