




Vintage 90s Cargo Trousers in Khaki Gorpcore
34.00 €
1 in stock
Description
These 90s vintage cargo trousers are the real deal. Step into this authentic workwear and embrace the gorpcore trend. It’s time to channel your inner 90s explorer (without the questionable fashion choices).
Features:
– three pockets
– zip closure
– 65% polyester, 35% cotton
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | green |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | L |
| Components | cotton, polyester |
| Featured style | Cargo |
| Featured material | Mixed |
Our model, Kisa is 180 cm / 70.2" tall and she's a size M.
Machine wash cold
| waist | 80 cm / 31.2" |
|---|---|
| rise | 30 cm / 11.7" |
| inseam length | 82 cm / 32.0" |







