



Vintage Y2K Leather Coat in Black Matrix Style
94.00 €
1 in stock
Description
This Y2K vintage leather coat is the epitome of wild Matrix-style fashion, ready to transport you back to a time when leather was edgy and cool. Its button closure and two pockets make it perfect for saving the world or just looking ridiculously rad.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Featured style | Leather |
| Featured material | Leather |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Dry clean only
| armpit to armpit | 47 cm / 18.3" |
|---|---|
| sleeves | 60 cm / 23.4" |
| length | 96 cm / 37.4" |
Related products
-


Vintage crop denim jacket Reworked clear vinyl PVC open back
49.00 € Read more -


Vintage Levi’s Denim Jacket 80s Reworked Hand-painted Cloud
74.00 € Read more -


Vintage Wool Coat 80s Preppy Cottagecore Jacket in Brown
64.00 € Read more -


Vintage denim jacket Reworked Social Distortion embroidery
64.00 € Read more