




Reworked Vintage Safety Pin Flare Pants Y2K Satin
74.00 €
Out of stock
SKU: 28871
Categories: Reworked Vintage, Trousers & Jeans
Tags: open side, reworked, safety pins added by us
Description
Reworked Y2K vintage trousers with safety pins added by us. These black satin beauties are so rad, even Doctor Who would ditch his TARDIS for a spin in them. The fabric is soft and natural on the inside. Zip closure, high-waisted style.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Satin |
Our model, Fanni is 163 cm / 63.6" tall and she's a size XS.
Machine wash cold
| waist | 65 cm / 25.4" |
|---|---|
| rise | 27 cm / 10.5" |
| inseam length | 75 cm / 29.3" |







