



Vintage Y2K Moto Racing Jacket in Black Cotton
39.00 €
1 in stock
Description
Y2K vintage jacket. With its racing bomber style and sleek black colour, it’s a time-travelling masterpiece that brings a whole lot of radness to your wardrobe. Made from cotton and lined for extra comfort, this zip-closure racing jacket is the coolest companion for any adventure!
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | cotton, elastane, polyester |
| Featured style | Bomber |
| Featured material | Cotton |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Machine wash inside out
Labelled size: 40
| armpit to armpit | 51 cm / 19.9" |
|---|---|
| sleeves | 64 cm / 25.0" |
| length | 56 cm / 21.8" |
Related products
-


Vintage Jacket Reworked Feminist Graphic Purple Patch Blazer
49.00 € Add to cart -


Vintage blazer jacket 80s glam slime green diamante coat
36.00 € Read more -


Vintage Denim Jacket Reworked Clear Vinyl Open Back Coat
59.00 € Read more -


Vintage denim jacket 80s grunge acid wash cropped jacket
34.00 € Add to cart