





Vintage Capri Pants Y2K Gorpcore Cargo Shorts in Beige
34.00 €
1 in stock
SKU: 28745
Category: Shorts
Description
Y2K vintage gorpcore capri trousers. These cargo beauties in beige cotton are the epitome of sustainable swagger. With a zip closure and seven pockets, they’re perfect for storing all your gadgets…or just some snacks for a journey back to the early 2000s.
Additional information
| Color | beige |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Components | cotton |
| Featured style | Cargo |
| Featured material | Cotton |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Machine wash inside out
Labelled size: D 38
| waist | 76 cm / 29.6" |
|---|---|
| rise | 23 cm / 9.0" |
| inseam length | 60 cm / 23.4" |
Related products
-


Vintage shorts 70s jungle printed cotton hot pants
34.00 € Add to cart -


Vintage Levi’s denim shorts 90s reworked high-waisted jeans
29.00 € Add to cart -


Vintage high-waisted shorts 70s reworked feminist embroidery
39.00 € Add to cart -


Vintage Denim Shorts 90s High Waisted Grunge Jeans in Grey
27.00 € Add to cart