


Description
90s vintage leather coat, the ultimate time machine of fashion! Made from genuine leather and lined for extra cosy vibes, this coat will rock your world like it’s 1999.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | L |
| Components | leather |
| Featured style | Leather |
| Featured material | Leather |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Dry clean only
Labelled size: 42
| armpit to armpit | 52 cm / 20.3" |
|---|---|
| sleeves | 61 cm / 23.8" |
| length | 82 cm / 32.0" |
Related products
-


Vintage Denim Jacket Reworked Clear Vinyl Open Back Coat
59.00 € Read more -


Vintage blazer 50s leaf printed short printed jacket
39.00 € Add to cart -


Vintage beige blazer 50s almond golden boxy fit jacket
69.00 € Add to cart -


Vintage crop denim jacket Reworked clear vinyl PVC open back
49.00 € Add to cart