


Vintage Y2K Midi Skirt in Khaki Fairycore Embroidered
39.00 €
1 in stock
Description
Beaded and embroidered Y2K vintage skirt from Cream with a cargo-style pocket. It’s like a breath of fresh air from a more whimsical era. Plus, it’s cotton, can’t get more sustainable than that, right?
Additional information
| Color | green |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | L |
| Components | cotton, lycra |
| Featured style | Midi |
| Featured material | Cotton |
Cream
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Labelled size: 38
| waist (min) | 86 cm / 33.5" |
|---|---|
| waist (max) | 92 cm / 35.9" |
| length | 91 cm / 35.5" |
Related products
-


Vintage skirt 70s reworked pineapple patch velvet midi skirt
44.00 € Read more -


Vintage Denim Skirt 80s Reworked Half Crop Acid Wash Jeans
29.00 € Read more -


Vintage pencil skirt 90s button front magenta midi skirt
34.00 € Read more -


Vintage skirt 80s grunge high-waisted black skirt gold stud
27.00 € Add to cart