



Vintage Cargo Jeans Y2K Upcycled Overdyed Camo Pants
42.00 €
1 in stock
Description
Y2K vintage trousers are like old friends – comfortable, familiar, and always there when you need them. And with their upcycled, overdyed denim and cargo style, they’re sustainable friends too. Plus, they have four pockets, which is basically four more than any trendy new trousers these days.
Additional information
| Color | brown |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | cotton, elastane, polyester |
| Featured style | Cargo |
| Featured material | Denim |
Our model, Panna is 171 cm / 66.7" tall and she's a size S.
Machine wash separately
Labelled size: EU 40
| waist | 80 cm / 31.2" |
|---|---|
| rise | 24 cm / 9.4" |
| inseam length | 79 cm / 30.8" |
Related products
-


Vintage Jeans 80s Reworked Acid-wash Lace-up Denim Trousers
49.00 € Read more -


Vintage crop jeans 90s reworked shredded hem denim trousers
29.00 € Read more -


Vintage Cargo Trousers Y2K Gorpcore Linen Capri Pants
29.00 € Add to cart -


Vintage leather trousers Y2K suede flare cropped pants
44.00 € Read more