



Description
This beige vintage blazer came from the early 2000s and it already stole your heart, didn’t it? It features natural cotton blend fabric, button closure and two pockets. It’s fully lined. We recommend it for an EU size 40-42 depending on the desired fit.
Additional information
| Color | beige |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | L |
| Components | cotton, elastane, polyamide |
| Featured style | Blazer |
| Featured material | Cotton |
Our model, Panna is 171 cm / 66.7" tall and she's a size S.
Dry clean only
Labelled size: 42
| armpit to armpit | 53 cm / 20.7" |
|---|---|
| length | 91 cm / 35.5" |
| sleeves | 65 cm / 25.4" |
Related products
-


Vintage beige blazer 50s almond golden boxy fit jacket
69.00 € Add to cart -


Hand-painted denim jacket – Reworked vintage jacket
94.00 € Add to cart -


Vintage jacket 70s reworked Fuck Off embroidery handmade black blazer
49.00 € Add to cart -


Reworked Vintage Y2K Levi’s Denim Jacket in Mud Wash Brown
69.00 € Add to cart