


Vintage Slip Dress 60s Sheer Black Festival Nightgown Mini
24.00 €
1 in stock
SKU: 25254
Category: Dresses
Description
Vintage slip dress that entered our time machine in the sunshiny 70s and just slipped out here in mint condition. It features slightly see-through black nylon fabric and lace details. Do you still need an item for your festival outfit? No need to look further, here’s your missing piece, waiting just for you!
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 70s |
| Clothing size | L |
| Components | polyamide |
| Featured style | Midi |
| Featured material | Nylon |
Our model, Manna is 186 cm / 72.5" tall and she's a size L.
Machine wash cold, don't iron
Labelled size: EU 42 / GB 14
| Bust (min) | 88 cm / 34.3" |
|---|---|
| Bust (max) | 100 cm / 39.0" |
| waist (min) | 80 cm / 31.2" |
| waist (max) | 92 cm / 35.9" |
| length | 90 cm / 35.1" |
Related products
-


Vintage summer dress 90s floral open back wrap dress
29.00 € Add to cart -


Vintage 80s Party Dress with Bubble Skirt in Black Satin
42.00 € Add to cart -


Vintage party dress 90s open back silver evening mini
39.00 € Add to cart -


Vintage Shirt Dress 90s Reworked Deconstructed Midi Dress
49.00 € Add to cart