













Vintage Leather Jacket 90s Trench Coat in Beige
79.00 €
1 in stock
SKU: 24723
Category: Coats & Jackets
Description
A vintage leather coat that arrived from the sunlit 90s in good condition. It features the most amazing dark beige leather, snap fastener closure and two pockets. It’s fully lined. Nothing more to say, just our standard daily styling advice: this one is best worn with more vintage clothes.
Additional information
| Color | beige |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | XXL |
| Components | leather, polyester lining |
| Featured style | Leather |
| Featured material | Leather |
Our model, Sawa is 170 cm / 66.3" tall and she's a size XXL.
Dry clean only
| shoulder | 51 cm / 19.9" |
|---|---|
| sleeves | 63 cm / 24.6" |
| length | 94 cm / 36.7" |
| width (seam to seam) at waist | 62 cm / 24.2" |
Related products
-


Vintage denim jacket Reworked Social Distortion embroidery
64.00 € Add to cart -


Vintage crop denim jacket Reworked clear vinyl PVC open back
49.00 € Add to cart -


Vintage Coat 80s Warm Wool Winter Coat in Red
59.00 € Add to cart -


Vintage Jacket Reworked Feminist Graphic Purple Patch Blazer
49.00 € Add to cart