



Vintage Blazer Y2k Preppy Mean Girl Plaid Pastel Jacket
27.00 €
1 in stock
SKU: 22591
Category: Coats & Jackets
Description
Checked blazer from the Millenium era in great condition. Closes with buttons at front. Beware, those pockets on the front are fake. The fact that it’s fully lined is not fake. Our daily styling advice: pair this with even more 2000s fashion gems for a rad vintage aesthetic look.
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Pattern | checked |
| Era | 00s |
| Clothing size | XXL |
| Components | polyester, viscose |
| Featured style | Blazer |
| Featured material | Mixed |
Edino
Our model, Sawa is 170 cm / 66.3" tall and she's a size XXL.
Machine wash cold
| shoulder | 48 cm / 18.7" |
|---|---|
| Bust | 112 cm / 43.7" |
| length | 69 cm / 26.9" |
| sleeves | 62 cm / 24.2" |
| width (seam to seam) | 60 cm / 23.4" |
Related products
-


Vintage denim jacket 80s grunge acid wash cropped jacket
34.00 € Add to cart -


Vintage beige blazer 50s almond golden boxy fit jacket
69.00 € Add to cart -


Vintage denim jacket 90s reworked cropped grunge jacket
49.00 € Add to cart -


Vintage denim jacket Reworked Social Distortion embroidery
64.00 € Add to cart