



Vintage knit jumper 90s graphic statement striped sweater
29.00 €
Out of stock
SKU: 22480
Category: Jumpers
Description
A vintage dream knit jumper that escaped from the awesome 90s in good condition. White background with black stripes and a Club Member caption, wonderful. A really nice piece knitwork made from natural cotton yarn.
Additional information
| Color | white |
|---|---|
| Pattern | striped |
| Era | 90s |
| Clothing size | M |
| Components | cotton |
| Featured material | Cotton |
Our model, Laura is 170 cm / 66.3" tall and she's a size XL.
Machine wash inside out
Labelled size: M
| shoulder | 70 cm / 27.3" |
|---|---|
| Bust | 138 cm / 53.8" |
| width (seam to seam) | 53 cm / 20.7" |
| sleeves | 54 cm / 21.1" |
| length | 70 cm / 27.3" |
Related products
-


Reworked Vintage Jumper 90s Pastel Rainbow Shredded Sweater
34.00 € Add to cart -


Vintage Cardigan 80s Puff Sleeve White Floral Knit Sweater
32.00 € Add to cart -


Vintage Morgan de Toi Jumper Y2K Soft Knit Sweater in Pink
34.00 € Add to cart -


Vintage Sweater 80s Handmade Knitted Pastel Cotton Cardigan
34.00 € Add to cart