



Vintage high-waisted shorts 70s reworked feminist embroidery
39.00 €
Out of stock
SKU: 20113
Categories: Reworked Vintage, Shorts
Description
Pop Sick reworked high-waisted shorts with an ultimately cool hand-embroidered decoration. These real vintage babes escaped from the 70s in great condition. Featuring the comfiest stretchy fabric. Pair them with chunky sneakers for a real killer look.
Additional information
| Color | turquoise |
|---|---|
| Era | 70s |
| Clothing size | L |
| Components | polyamid |
| Featured material | Nylon |
Our model, Bogi is 163 cm / 63.6" tall and she's a size S.
Machine wash separately
Labelled size: 46
| waist min | 72 cm / 28.1" |
|---|---|
| hip | 98 cm / 38.2" |
| waist max | 84 cm / 32.8" |
| length | 30 cm / 11.7" |
Related products
-


Vintage Denim Shorts 90s High Waisted Grunge Jeans in Grey
27.00 € Add to cart -


Vintage Cargo Jorts Y2K Gorpcore Knee Shorts in Beige
32.00 € Add to cart -


Vintage Denim Shorts 90s Cut Off Bermuda High Waisted Jeans
29.00 € Add to cart -


Vintage Jorts Y2K Gorpcore Capri Pants in Khaki
32.00 € Add to cart