



Vintage No Fun denim dress 90s reworked button front dress
44.00 €
Out of stock
SKU: 19673
Categories: Dresses, Reworked Vintage
Description
Yet another Pop Sick reworked piece: we took this dress and equipped it with a hand-embroidered “no fun” collar. Paradoxically it became quite fun. It closes with snaps at front and it has two pockets.
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | S |
| Components | cotton |
| Featured style | Midi |
| Featured material | Denim |
Our model, Viki is 172 cm / 67.1" tall and she's a size M.
Machine wash cold
Labelled size: 36
| shoulder | 35 cm / 13.7" |
|---|---|
| Bust | 88 cm / 34.3" |
| length | 98 cm / 38.2" |
Related products
-


Vintage Slip Dress 50s Lace Lingerie Party Mini in Black
49.00 € Add to cart -


Vintage psychedelic dress 60s velvet taffeta prom dress
64.00 € Read more -


Vintage dress 90s reworked feminist embroidery velvet lbd
59.00 € Read more -


Vintage denim dress Reworked marble bleach button front midi
39.00 € Read more