







Vintage Y2K Low Rise Flare Trousers in Brown
39.00 €
1 in stock
SKU: 33160
Category: Trousers & Jeans
Tags: 00s streetwear look, 2000s style fashion, boho grunge outfit, brown cotton pants, flare trousers, low waisted, suit pants, whimsigoth, whimsy twee, y2k vintage clothing
Description
These Y2K vintage flare trousers are the boho grunge outfit staple that’ll have you living your best life. Embrace the brown cotton vibes and wide-leg flair while channeling your inner early 2000s icon.
Features:
– four pockets
– zip closure
– 100% cotton
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives in top condition.
Additional information
| Color | brown |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Components | cotton |
| Featured style | Wide-leg |
| Featured material | Cotton |
Our model, Fanni is 163 cm / 63.6" tall and she's a size XS.
Machine wash inside out
Labelled size: 36
| waist (seam to seam) | 40 cm / 15.6" |
|---|---|
| rise | 21 cm / 8.2" |
| inseam length | 77 cm / 30.0" |







