




Reworked Vintage Y2K Hand Painted Linen Trousers in Beige
49.00 €
1 in stock
SKU: 33085
Category: Trousers & Jeans
Tags: 2000s style fashion, European vintage, grunge outfit, linen pants, low rise flares, natural fabric, soft teal, upcycled, wide leg trousers, y2k vintage clothing
Description
These Y2K vintage wide-leg trousers are so low-rise, they might just teleport you back to the 2000s faster than a dial-up connection. Hand-painted and made from comfy linen blend, they’re the flares your closet didn’t know it needed.
Features:
– reworked
– zip closure
– 55% linen, 45% cotton
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives in top condition.
Additional information
| Color | beige, green |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Components | cotton, linen |
| Featured style | Wide-leg |
| Featured material | Linen |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size S.
Machine wash inside out
Labelled size: 36
| waist (seam to seam) | 40 cm / 15.6" |
|---|---|
| rise | 20 cm / 7.8" |
| inseam length | 80 cm / 31.2" |







