





Vintage Y2K Tschul Leather Biker Pants in Black
59.00 €
1 in stock
SKU: 33104
Category: Trousers & Jeans
Tags: 2000s style clothing, classic fit trousers, grunge outfit, leather biker pants, punk rock style, real leather, straight leg, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage leather biker pants by Tschul are ready to rev up your wardrobe and channel serious 2000s energy. With a classic fit and straight style, these black trousers might just make you feel like you’re starring in your own action movie!
Features:
– real leather
– five pockets
– zip closure
– lined
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives in top condition.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Featured style | Straight |
| Featured material | Leather |
Tschul
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size S.
Dry clean only
Labelled size: 31
| waist (seam to seam) | 39 cm / 15.2" |
|---|---|
| rise | 30 cm / 11.7" |
| inseam length | 88 cm / 34.3" |
Related products
-


Vintage cropped trousers 90s floral asymmetric pants
27.00 € Add to cart -


Vintage crop jeans 90s reworked shredded hem denim trousers
29.00 € Read more -


Vintage wide-leg trousers 90s tie front cropped blue pants
24.00 € Add to cart -


Vintage Jeans 90s Rework Cut-out Pocket Tie-dye Denim Pants
49.00 € Read more